Telnická vánoční nadílka, Hluk výborná obrana

Před koncem roku sehrálo mužské áčko zápasy 13. a 14. kola Národní ligy východ.

Na domací palubovce jsme nejdříve přivítali soupeře z Telnice, v jejchž dresu se to jen hemží bývalými hráči Bulldogs a také Hattricku Brno.

První gól vstřelila Letka, Mrázek usměrnil brankářem vyražený míček za záda Turiaka a jen nepochopitelný výrok sudího o domnělém faulu nás připravil o vedení v zápase. Do vedení šla proto Telnice, nedůslednosti při pokrytí hráče v brankovišti využil Kubala - 0:1. Vyrovnání přinesla souhra dvojice Kopp - Klemens - 1:1. Za dalších 15 vteřin dostává Letku do vedení důrazný Lipovčan - 2:1. Bohužel následovalo kvalitní přehrání našeho presu a ze situace 2 na 1 vyrovnává Gregor - 2:2. Vedení nám vrátil opět Kopp, míček se od něj šťastně odrazil do branky - 3:2. V 15. minutě opět kvalitní vymanění se z presu a osamocený Gregor vyrovnává na 3:3. Následovala přesilová hra Telnice 5 na 3, kterou jsme perfektně ubránili a do kabin se šlo po 1. třetině za nerozhodného stavu. Hra byla vyrovnaná a nic nenasvědčovalo tomu, že se zápas změní v jasnou záležitost hostí.

Hned na začátku 2. třetiny nám hosté ukazují svou kvalitu a výbornou produktivitu, odskakují do třígólového vedení - 3:6. Snažíme se dál, Klemens po příhře Hubla snižuje - 4:6. Následovala pasáž, kdy se zápas zlomil. Nevyužíváme naše šance a po náhodném nahození Kadlec překvapil dva obránce Letky a zvýšil na 7:4 pro hosty. Dostáváme šanci v přesilové hře, ale výborný Turiak a tyč hosty zachránili. Hosté následně přidávají 2 slepené branky a ve 32. minutě svítí na ukazateli skóre 4:9. Do konce 2. třetiny musíme ještě ubránit další oslabení 3 proti 5 a jdeme si odpočinout do šatny.

Ve 3. třetině obrat nepřišel, soupeř naopak skóruje po našich chybách. Přesto se snažíme a zejména důrazný West pije krev hostujícím hráčům.

Suma sumárum, v zápase, který byl výsledkově a herně vyrovnaný, pouze v první třetině zapisujeme naprosto zaslouženou čárku do kolonky proher. V zápase se projevila kvalita a produktivita soupeře. My stále spoustu věcí při napadání přiriskováváme a zkušení florbalisté nezmatkují a umí si poradit. Pokud tedy budeme v duelech s takto kvalitními soupeři napadat, budeme to muset dělat více podle pravidel. Co na Telnici určitě platí a nevoní jí, je důrazná hra do těla. Bohužel nepískalo duo Vašíček-Nováček, a proto to dopadlo přesně naopak. Hra do těla se pískala a zákroky na hokejku ne. Z toho pak také pramenila větší frustrace hráčů a trenéra na jejich adresu. Víme, že to je chyba. Jak hráči, tak i já - trenér - si musíme projít každý svým vývojem. A jen další a další zápasy ukáží, jestli se z chyb poučíme, nebo ne.

Hned v dalším kole jsem narazili na přetěžkého soupeře, našeho divizního rivala z Hluku. Zápasy s Hlukem se v minulé sezóně vyznačovaly značnou nervozitou a nevraživostí jak mezi hráči, tak mezi trenéry. V letoší sezoně? Pohoda, klídek, tabáček, ačkoli to byly oba zápasy nesmírně vyrovnané, skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Na hrišti vidíme spíš úsměvy, respekt, gesta fair-play. Trenéři si v pohodě poklábosí. Musím říct, že je super být milý, nicméně role nepříjemného protivy Mourinhova typu mě také baví. Do Hluku jezdíme rádi, za poslední dva roky bylo toto utkání 9. vzájemným měřením sil. Tentokrát jsme přijížděli v pozici, kdy jsme potřebovali body více než domací. Za prvé jsme se jim na záda dívali s jednobodovou ztrátou a za druhé k nám přišel Telníšek v minulém kole s nepříjemnou výslužkou. Jednu premiéru utkání přesto mělo. Po 10 letech od působení u elévků Vítkovic jsem se těšil na obnovení spolupráce s naším novým hráčem Vojtou Blanou. Z Vojty vyrostl v Olomouci výborný útočník a my jsme zvědaví, co všechno předvede u nás.

Zápas začal svižně, v podstatě stejně jako každé naše utkání v Hluku. Hluk do utkání nastoupí velice aktivně a agresivně a my se snažíme najít nohy a jejich fyzickou aktivitu rychle dorovnat, abychom mohli být konkurenceschopní. Většinou tato pasáž trvá 10 minut, kdy se hra uklidní a vyrovná. Nejdříve naše chyba při přečíslení 3 na 1 hatí naši šanci, hra se otáčí a Janča se většinou při nájezdech nemýlí - 1:0. Poté vyrovnává brankáři ukrytou střelou kapitán Toman. Výsledek z této části byl smírný - 1:1 a my jsme věděli, že jsme ve hře. Ve 13. minutě se domácím představil Blana, navedl si míček ze středu hříště na levou stranu a střelou nad nohu pozdravil všechny vikýřníky světa, kteří zamíří pod břevno a poté to většinou pošlou metr nad. Vedeme 2:1 a jdeme do kabin. V šatně velká pochvala všem za práci při obranné činnosti.

Ve 2. třetině pokračuje vyrovnaná partie, šance se střídají na obou stranách. Brankáři drží své týmy. V 30. minuté nabízíme zákrokem vysokou hokejkou domácím trestné střílení. Domácího Janču vyčape Fučík. V 36. minutě přichází gól zápasu. Ondruch nabíjí v tomto zápase obránci Krupovi na modrou a ten neskutečnou bombou vyhání všechny pavouky z domácí branky - 1:3. Potvrzuje svoji univerzálnost a možnost jeho využití na jakémkoli postu sestavy. Při své kondici a schopnostech na balónku je možné, že bude hrát v obraně Letky zřejmě i ve 40 letech. Bude to samozřejmě také o správném výběru empatické manželky. Skvělá nálada, hrajeme dobře a přicházejí nejhorší 3 minuty zápasu. Hluk potvrzuje individualní a fyzickou sílu jednotlivců, kteří trápí každou obranu soupeře. Z prostoru brankoviště 2x trestají postupně Janča a Olbert a je vyrovnáno na 3:3.

3. třetinu začínáme přesilovkou, kterou nehrajeme dobře. Následuje krásná kombinace Toman - Lipovčan - Lokša, domácího brankáře zachraňuje tyč. Nicméně buldok Lokša si bere míček zpět a nahrává Tomanovi, který proměňuje na 3:4. Ve 47. minutě odskakujeme na sympatický rozdíl 2 gólů, Hubl netypicky doráží na brankovišti 3:5. Jak to v zápasech těchto dvou soupeřů bývá, není všemu konec. Hřiště si pro sebe zamlouvají bratři Krchňáčkové, 2x předvádějí, že spolu mohou hrát poslepu. Osm minut před koncem se stejně jako v zápase v Ostravě začíná od začátku - 5:5. Na rozdíl od domácího zápasu dělají chybu domácí hráči, nechávájí se zbytečně vyloučit a v přesilovce rozhoduje po filigránské Pavlíkově příhře o břevno domácí branky ze vzduchu Švédem Hubl. Za minutu zapisuje definitivu střelou podparkeťačkou Bregin. Na závěr přátelské rozhovory trenérů, které přepisují 3 sympatické domácí pořadatelky a jede se domů.

Suma sumárum podruhé. Věděli jsme, že pokud chceme v Hluku vyhrát, musíme předvést opravdu dobrou obranu podpořenou skvělým gólmanem. Povedlo se. Soustředění na vlastní výkon bez promluv s rozhočím. Marcel nebyl, trenér si vzal prášek, splněno. Zlepšení produktivity? Vzhledem k počtu střel na branku ano. Mrzí zejména střely z našich šancí, které končí mimo branku. Výborné zakončení roku se silným soupeřem. Play-off jsme zase o kousek blíže. Zítra přijďte, přijede lídr soutěže.