Na dopravce "mlži" potvrdili letošní formu

V tomto kalendářním roce poslední turnaj mladších žáků byl velkým otazníkem. Ačkoliv tuhle sezónu mají za sebou dva vyhrané turnaje, dvakrát se se prezentovali slabšími výkony a nepotvrdili na turnaji kvality předváděné na tréninzích. Takže finále na "Dopravce" mělo ukázat, s jakými pocity se budou těšit na pokračování sezóny po Novém roce.

V cestě letkařům stáli jako obvykle čtyři soupeři. Vedle tradičních rivalů z Hradce, Škorpionů a porubských Tigers také poprvé i modrá PEMA Opava. Jelikož jsme s tímto soupeřem florbalky dosud nezkřížili, bylo první utkání napínavější než obvykle.

Jelikož nám napříč kategoriemi dělají úvodní turnajová klání zpravidla problémy, trenéři důrazně upozorňovali tým na nutnost aktivní hry od samotného začátku, v tempu a v nasazení. A tentokráte splnili hráčky a hráči bezezbytku. Drželi soupeře pod soustavným tlakem, z něhož se vymaňoval pouze ojedinělými, byť nebezpečnými protiútoky. Jelikož v zápase chytající Max Kirschner za vydatné pomoci obrany nepřipustil byť jediný gólový zápis, skvěla se na kontě obdržených branek 0. A v útoku jsme zaznamenali dvě stejně produktivní třetiny, takže zápas skončil výhrou 4:0. Smůla v podobě nastřelené tyčky z nájezdu postihla Matese Janečka, ale s ohledem na celkový výsledek to tolik nevadilo. Ještě více než výsledek potěšila velice dobrá hra, solidní individuální výkony podpořila brankou agilně hrající Áďa Pavelková.

Po skalpu modré PEMY čekala mlže znovu PEMA, tentokráte červená. Na rozdíl od modré se jedná o pravidelného soupeře našich borců. A vždy se jedná o zápasy vyrovnané, kdy se o výsledek týmy tahají do posledních chvil a když nedojde na remízu, vyhráváme či prohráváme nejtěsnějším rozdílem. Letkaři nastoupili aktivně a motivovaně hned zkraje utkání, od počátku udávali tempo hry a kontrolovali míček po většinu hrací doby. Soupeř hrál jako obvykle zdopovědně z obrany, minimálně se vysouval na naši polovinu a zahušťoval prostor před vlastní bránou. I pro výborný výkon gólmanky tak mlži dlouho marně bušili na soupeřovu bránu a hledali skulinku, kudy dostat míček do její svatyně. Ve hře chyběla rychlejší souhra a hlavně aktivní pohyb a stínění golmance, která díky tomu, že měla dobrý výhled, sbírala střely ze střední a větší vzdálenosti. Jak je důležitá clona se ukázalo při pokusu Tobiáše Praska, po jehož pokusu konečně brankářka opavských kapitulovala a lovila prvního kapříka v podobě inkasované branky ze sítě. Poločasový stav 1:0 napovídal, že i druhá půle bude dramatická a výsledek nejistý. Obraz hry se nezměnil, úporný tlak Letkařů se rozbíjel o trpělivě bránící soupeře, který číhal na sebemenší zaváhání našich. A dočkal se, když chybu v rozehrávce zužitkoval z brejku ve vyrovnávací branku. Za stavu 1:1 se začínalo na novo. Hra se stávala hektičtější, bylo zřejmé, že kdo vsítí další gól, bude mít velice blízko k výhře v utkání a s ohledem i na ostatní soupeře i k vítězství na celém turnaji.Jelikož se ani z trestného nájezdu nepodařilo naklonit paní štěstěnu na naši stranu, kdy Tobi Plačkovi stál v cestě snižovač, rozhodnutí padlo dvě minuty před koncem utkání. Aktivně hrající druhá lajna zatlačila při napadání a Tobi Franěc vyplaval z míčem na čepeli z poza branky soupeře a šoupl brankářce teploměr a rozhodl o tom, že všechny tři body si připsali Letkaři. Ve zbývajícím čase totiž odolali snaze soupeře o vyrovnání a v celku s přehledem uhájili hubené, ale o to cennější vítězství v poměru 2:1.

Posíleni dvěma výhrami nad opavskými týmy čekal na mlže dvojboj proti ostravským. Jako první chod byli servírováni pořádající Škorpioni. Nepříjemný soupeř, který urputně brání a hraje na dlouhé míče a brejkové situace. V minulosti nás zle potrápili, a tak neuvážený optimismus nebyl na místě. Ovšem tuhle sobotu nehodlali mlži ponechat nic náhodě a aktivní hrou, rychlým přístupem a napadáním nedali škorpíkům čuchnout a v první půli nastříleli 4 branky. V druhé části sice trochu polevili, ale nedopustili žádné velké příležitosti soupeřovým hráčům a sami ještě další dvě branky přidali. Konečně proměněným nájezdem precizní ranou k tyči se prezentoval dvougólový střelec Tobi Franěc. Kiki Křepel se dočkal zasloužené nuly a před posledním utkáním viselo zlato blízko.

Poslední překážkou byli Tigers z Poruby, ale vynikající výkon našich borců gradoval a předvedená hra nenechala nikoho na pochybách o tom, že by snad měl být pohár v nepravých rukou. Jako šílený Max se pustil do tygrů Tobi Plaček, který v rychlém sledu nasázel hattrick a tak rychle pohřbil ambice soupeře na bodový zisk. Konečně se dostavila trnéry tolik žádaná kombinace, i za využití obránců a soupeř tak musel honit míček lítající z čepele na čepel našich hráček a hráčů. Byť se nehrálo už tak důsledně v obraně a inkasovali jsme celkem tři branky - jednu z nájezdu - v druhé půli se prosadili ještě jednou Tobi Plaček, Tobi Prasek a konečně i výborně hrající Vojta Ceplý, celkové vítězství v poměru 6:3 bylo pověstným zlatým hřebem za koncem první půle sezóny. S pocitem vítězství se lépe zvládal marná snaha Lukiho Babiše v honbě za gólem. Byť vzrůstem a váhou lehce zaostávající za soupeři, překonal je bojovností hodnou lva a přes množství šancí a i díky nastřelené tyči při nájezdu odkládá gólovou radost do příštího turnaje. Pokud zahraje se stejnou vervou jako teď v Ostravě, pokládám za vyloučené, aby nebyl po zásluze odměněn radostí ze vstřelené branky.

Hráčky a hráči tentokráte podali od první do poslední minuty srdnatý, bojovný a zodpovědný výkon. Projevila se individuální kvalita a ještě více potěšující pak byla kombinace, kdy i jinak zbytečně sólující hráči zdá se pochopili účel přihrávek při překonávání obrany soupeře. V podstatě bez zásadních výhrad k výkonům jednotlivých hráčů mohli trenéři považovat tento turnaj za hodnotný dárek za jejich neutuchající snahu vykřesat v dušičkách našich borců srdce pravověrných florbalistů. Drobné individuální chyby jsou nevyhnutelné a považujeme je za součást učení, kdy i vyrovnat se s chybou a pokusit se ji v dalším průběhu hry napravit je dobrou devízou nejen do hry, ale i do života.

Veselé Vánoce všem a těšíme se na florbal v roce 2019!